בעבר היו רק 3 דרכים לבצע מכירה: בחנות פיסית , מדלת לדלת ובמכירה טלפונית.

במאה ה-21 נוספה הדרך האינטרנטית. באמצעות המחשב או הסמארטפון.

ברשומה זו אדון בכל האפשרויות החדשות.

מה הם אתרי מכירות?

אתרי מכירות אינטרנטיים הם בעקרון בדיוק כמו החנויות הפיסיות. רק שהם נגישים לקהל לקוחות פוטנצייאליים נרחב הרבה יותר, מבחינה גיאוגרפית.

לחלק מאתרי המכירות הוירטואליים אין בכלל חנויות פיסיות, ואחרים הם בעצם עוד סניף

לחלק מהחנויות האינטרנטיות אין בכלל מלאי, והן רק שירות תיווך, לאחרות יש מלאי ואם אין להן סניפים פיסיים, כל המלאי מרוכז במחסן יחיד.

אתר אינטרנט עסקי
אילו סוגים של אתרי מכירות יש?

באינטרנט יש בגדול 3 צורות של מכירה: מכירה רגילה, בה המחיר נקבע מראש ע”י המוכר, מכירות פומביות ומכרזים, בהם הלקוחות מתחרים ע”י הצעת מחיר שהם יסכימו לשלם.

חנות וירטואלית
חנות וירטואלית

מה יש בחנות פיסית?

לכל חנות פיסית יש קודם כל כניסה. כשנכנסים לחנות מוצאים את המוצרים מסודרים לפי קטגוריות שונות. בנוסף יש בחנות גם קופה ויציאה. לפעמים, בהתאם לצורך, יהיו בחנות גם יועצים ו/או תאי מדידה או התנסות.

כיצד מתבצעת קניה בחנות פיסית?

הקונה עובר בין המוצרים, בוחר את מה שנראה לו ושם בעגלת הקניות.

לקראת סיום הקנייה הוא בודק שוב מה לקח, לראות אולי לוותר על משהו ואולי שכח דבר מה.

כשהכל תקין הוא ניגש לקופה ומשלם. אם הוא בוחר שמוצר/ים יגיע/ו אליו במשלוח, הוא נותן גם את כתובתו, ובזה מסתיים תהליך הקניה.

איך כל זה מתורגם לעולם האינטרנטי?

הדף הראשי של האתר הוא הכניסה לחנות.

לאחר שנכנסים לחנות ניתן לבחור קטגוריה של מוצרים, ומתוכה את המוצרים בהם אני מעוניינים.

אם יש לנו התלבטויות, נוכל להיעזר בצ’אט שבאתר לקבלת עצות מהבוט או מגורם אנושי.

המוצרים בהם אנו בוחרים נרשמים בעגלת הקניות. לאחר שבחרנו את כל מה שאנחנו רוצים, נבדוק את תכולת עגלת הקניות, ואם יש צורך נבצע תיקונים, ואז נעבור לקופה.

בקופה דבר ראשון נבחר בין איסוף עצמאי (הגעה לחנות הפיסית וקבלת המוצר/ים שארז/ו בשבילנו) או משלוח. אם נבחר במשלוח ניתן את כתובתנו. לאחר מכן נעבור לתשלום שלרוב יבוצע באמצעות כרטיס אשראי או כלי כמו PayPal. 

בסיום נקבל אישור ביצוע ההזמנה, ונמתין לקבל את מה שקנינו.

ברשומות עתידיות אסביר יותר על החלקים השונים של החנות האינטרנטית. כמו כן אסביר על הכלים שיש בוורדפרס ליצירת חנות כזאת.

לתשומת לבכם

בחנויות וירטואליות יכולים להיות מפריטים בודדים עד הרבה אלפים של פריטים. אם תרצו שרק אצור עבורכם את התשתית, אין זה משנה כמה מוצרים בכוונתכם שיהיו בחנות. אבל אם תרצו שגם אנהל אותה, אני לרשותכם רק אם תמכרו במקביל לא יותר מ-100 מוצרים.

אתר מכירות פומביות
מכירה פומבית

מה זה מכירה פומבית או מכרז?

אם נתייחס לעולם הלא וירטואלי, בו נשתמש במושג מכרז רק בהקשר של מועמדים למשרה כלשהי בעולם העבודה. מכירה של מוצרים בצורת תחרות קונים, בעולם הלא אינטרנטי, זו אך ורק מכירה פומבית.

מסיבה לא ברורה, בעולם הוירטואלי יש המכנים גם את המכירות הפומביות מכרזים. משום כך, מעכשיו אני אשתמש אך ורק במושג מכירה פומבית.

בעולם הפיסי רוב המוצרים שנמכרים במכירות פומביות הם ייחודיים ובעלי ערך כספי גבוה מאוד. פעמים רבות המוצרים הם יצירות אומנות, או פריטים שהיו בשימושם של מפורסמים שכבר אינם בחיים.

מכירה פומבית בעולם הפיסי מתבצעת במקום פיסי מסוים, בו נמצאים הקונים הפוטנציאלים (או נציגיהם שעומדים אתם בקשר טלפוני). שום אדם אחר לא משתתף בתהליך. במכירה מוצג המוצר שמוצע למכירה, מסבירים עליו, נוקבים במחיר התחלתי, ונותנים ליושבים באולם להתחרות ביניהם ע”י הצעת מחיר גבוהה מקודמתה. כשיותר אין מי שיעלה את המחיר, המציע האחרון משלם ומקבל את המוצר.

המכירות הפומביות באינטרנט מבוססות על אותו העיקרון, אך שונות בהרבה מובנים.

כיצד מתבצעות מכירות פומביות באינטרנט?

הקונים הפוטנציאלים במכירות הפומביות באינטרנט לא מוגבלים פיסית במקום בו הם ימצאו. המרחק ביניהם יכול להיות עצום, והם יכולים אפילו להימצא ביבשות שונות. המגבלה היחידה שקיימת במכירות פומביות אינטרנטיות היא מגבלת הזמן.

הבדל נוסף בין המכירה הפיסית לאינטרנטית, היא במכירה הוירטואלית ניתן למכור גם מוצרים הרבה יותר יומיומיים (כמו למשל מכשירי חשמל), ניתן במכירה אחת להציע כמה פריטים מאותו סוג, ולא רק פריט יחיד.

במכירה האינטרנטית מציג המוכר את המוצר, אומר כמה פריטים הוא מציע למכירה ומהו המחיר ההתחלתי שהוא מציע. בנוסף הוא גם מציין מהו המועד האחרון להגשת הצעות.

כל לקוח שמעונין במוצר מציע מחיר בו הוא מוכן לקנות אותו, הלקוח הבא מציע מחיר גבוה יותר, וכך הלאה. גם אם לאורך זמן רב לא ניתנות הצעות נוספות, אבל טרם הגיעה שעת סגירת קבלת ההצעות, המכירה עדיין פתוחה וניתן לתת הצעות נוספות.

כשמגיעה שעת סגירת המכירה, מוצא המחשב את ההצעות המאוחרות ביותר שניתנו (שהן גם הגבוהות ביותר), ונאמר הוצעו למכירה 15 פריטים, אז 15 המציעים שהציעו את ההצעות היותר גבוהות, מקבלים הודעה שזכו , מתבקשים לשלם ולתת פרטי משלוח כדי שיקבלו את המוצר. לאחר סגירת המכירה, הזוכים יכולים לרכוש פריטים נלווים למוצר שרכשו, אבל זה במכירה רגילה, במחיר שנקבע מראש.

ברשומות עתידיות ארחיב על תהליך המכירה הפומבית באינטרנט ועל האתר שנדרש לשם כך.

במה ניתן לשלב אתר של מכירות פומביות או מכרזים?

אתר של מכירות פומביות יכול להיות עצמאי, יכול להיות משולב עם אתר של חנות אינטרנטית רגילה, או עם אתר שעוסק בתחום ספציפי והוא לא אתר מכירות.

ברשומות עתידיות אסביר על השילובים האפשריים.

דפי מכירה

דפי מכירה הם סוג של דפי נחיתה, באמצעותם מתבצעת מכירה ממוקדת של מוצר מסוים אחד או של כמה מוצרים בודדים.

ברשומה עתידית ארחיב עליהם.

לסיום

המגוון האפשרי של חנויות וירטואליות הוא רחב. אם המכירה שלך היא של מוצרים פיסיים, כדאי לשקול שימוש בכלי זה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *